Časy, kedy sme prevažne používali len ústredné kúrenie sa pomaly končia. Aj u nás na Slovensku sa podlahové vykurovanie stáva bežným štandardom najmä v novostavbách alebo pri rekonštrukcii. Patrí medzi najmodernejší a veľmi obľúbený spôsob vykurovania. Môže fungovať na princípe teplovodného alebo elektrického vykurovania. Teplovodné rozvody sú zaliate v betónovom lôžku, ktoré sa nachádza pod podlahovou krytinou spolu s tepelnou izoláciou. Ako už z názvu vyplýva jedná sa o kúrenie, ktoré funguje na základe ohrevu teplej vody. V prípade elektrického podlahového vykurovania sa kladú do betónovej mazaniny alebo aj rovno pod podlahu vykurovacie vodiče, rohože alebo fólie. Samolepiace rohože sú v dnešnej dobe obľúbené najmä pri rekonštrukcii starších bytov, kde ich môžeme lepiť na betónový povrch alebo na starú podlahu. Ako v dnešnej dobe všetko, aj podlahové vykurovanie má svoje pre a proti. Prinášame vám zopár základných výhod a nevýhod, ktoré treba zvážiť ešte pred samotnou inštaláciou.
Výhody podlahového vykurovania
Za hlavnú výhodu považujeme, že podlahovému vykurovaniu postačujú nízke vykurovacie teploty. V porovnaní s klasickým radiátormi teda generujú menej tepla, ktoré je však rovnomerne vysielané do celej miestnosti. Vďaka tomu dosahujú nižšie celoročné náklady ako pri inom druhu kúrenia. Aj napriek nutnosti použitia vysoko kvalitných materiálov je preto cenovo dostupné pre každého.
Ďalšou výhodou je fakt, že podlahový vykurovací systém je neviditeľný, čiže nepôsobí v interiéri rušivo ako napr. radiátory. Nič nikde nezavadzia, nevyčnieva.
Vďaka faktu, že prachové častice víri v priestore len minimálne, je skvelou voľbou pre ľudí trpiacimi astmou, alergiou alebo inými dýchacími problémami. V priestore navyše znižuje vlhkosť, čím zamedzuje šíreniu roztočov.
Netreba zabúdať, že podlahové vykurovanie je takmer bezúdržbové. Celá investícia začína aj končí pri jej inštalácií.
Podlahové vykurovanie a jeho nevýhody
Tento druh vykurovacieho systému nie je možné použiť pod každý typ podlahy. Podlaha nesmie byť izolantom, v opačnom prípade bude vykurovanie neefektívne. Najvhodnejšie je použiť keramickú dlažbu alebo mramor. Vyvarovať by ste sa mali drevenej podlahe.
Pri pokladaní kúrenia treba myslieť aj fakt, že sa s ním nie každý druh nábytku znáša dobre. Pod vstavanými skriňami ani pod kuchynskou linkou nie je vhodné ho umiestniť.
V neposlednom rade si treba uvedomiť, že sa nejedná o jednoduchý systém. Montáž by mala prebehnúť pod dohľadom skúseného odborníka.
Pre ďalšie užitočné rady kliknite na http://vykurovanie24.sk/.