Ako ušetriť pár kvapiek vody navyše

Začnite tým, že si skontrolujete svoju dennú spotrebu vody. Ak chcete čo najpresnejšie údaje, pozrite sa na posledné zúčtovanie. Celkovú sumu za spotrebovanú vodu jednoducho vydeľte počtom dní v roku. Dá sa povedať, že svoju spotrebu vieme ovplyvniť dvoma faktormi.
 
kapka

Prvý faktor- technológie

 

  • Prvým faktorom je technologické vybavenie bytu. Vodu vám pomôžu ušetriť batérie namiesto klasických kohútikov. Ideálne je, ak ich namontujete na všetky umývadlá, vane a sprchové kúty. Vodu tak viete pustiť jednoduchým pohybom, čo využijete pri sprchovaní, umývaní rúk i riadu.

 

  • Veľmi dobrý je aj rozdelený splachovací systém. Poznáte to určite z reštaurácií, alebo benzínových staníc. Namiesto jedného „splachovadla“, máte na výber z dvoch. To menšie používate v prípade malej potreby a druhé- väčšie, v ostatných prípadoch.

 

  • Umývačka riadu taktiež šetrí vodu. Možno sa vám to nezdá, ale na rozdiel od nás, je umývačka presne naprogramovaná. Preto na jeden umývací režim minie iba presné množstvo vody a ani o kvapku viac. Navyše sú umývačky väčšinou skonštruované presne tak, aby na svoj chod spotrebovali minimum tekutiny.

 

Druhý faktor- náš prístup

 

  • Ak si nainštalujeme batériu namiesto kohútikov, ale nebudeme ju používať správne, nemá to zmysel. Dôležité je vodu púšťať len na nutne dlhý čas a hlavne nie naplno. Na umytie rúk predsa nepotrebujete gejzír. Stačí slabučký prúd vody.

 sprcha

  • Ušetriť vieme aj správnym splachovaním záchoda. Jedna vec sú dva módy nášho splachovacieho systému. Aj tie treba používať správne. Ďalšia vec je, že nemusíme splachovať záchod za každým použitím. Najmä v prípade malej potreby. Ak spláchnete až po druhom použití toalety, nestane sa nič vám, ani vášmu bytu. Na splachovanie vieme použiť aj špinavú vodu z domácnosti- napríklad po umývaní predmetov v lavóre, alebo detí v detskej vaničke.

 

  • Najviac vody minieme pri sprchovaní. Tu dodržiavajte systém- namočiť- vypnúť- namydliť- zapnúť- opláchnuť a koniec! Svoje telo vieme poriadne vyumývať naozaj za pár minút. Kúpeľ si doprajte maximálne raz za týždeň, ideálne však ešte menej často.

 
 
 

  • Ak oplachujete zeleninu a ovocie, vodu môžete zlievať do vedra. Využijete ju na polievanie rastlín, alebo splachovanie záchoda. Veľkým pomocníkom sú i sudy na zachytávanie dažďovej vody. Tú môžete použiť na zmývanie podláh, zalievanie záhrady, alebo opäť- na splachovanie záchoda.