Aby ste sa uistili, že nepijete s kávou kvasinky, plesne alebo baktérie, je dôležité, aby bol váš kávovar čistý. Aby ste to dosiahli, je nevyhnutné dodržiavať tieto tri pravidlá:
1. Po každom použití umyte vyberateľné časti.
Je to dôležité, pretože odstránite zvyšnú kávu a olej, ktorý po káve zostáva. Tie časti môžete umývať v umývadle s teplou a mydlovou vodou, ale zvyčajne sa to dá v pohode dať umyť aj do umývačky na riad. A nezabudnite utrieť aj vonkajšok, kde sa vám káva vyliala. Odporúča sa mať aj veko od nádrže otvorené tiež, aby sa po každom použití úplne vyschlo (baktérie milujú vlhkosť).
2. Odvápňujte kávovar aspoň raz za mesiac.
V priebehu času sa minerálne látky z tvrdých vôd môžu usadiť vo vnútorných častiach vášho kávovaru a môžete si všimnúť, že vaša káva pri výrobe pomalšie kvapká. Ak chcete veci vrátiť do špičkového stavu, musíte kávovar poriadne vyčistiť a odvápniť. Návod na odvápnenie nájdete na YouTube alebo inde na internete.
3. Čistite dôkladne nádrž.
Vždy by ste mali nádrž umyť po každom použití, ale ak to zanedbáte, naplňte ju teplou vodou a ryžou. Miešajte zmes v nádrži dlhšiu dobu, aby ste uvoľnili akýkoľvek odpad. Potom zmes vylejte. Na odstránenie nečistôt, ktoré tam ostali, použite čistiacu hubku a dobre opláchnite.
Pri kávovaroch je taktiež dôležité dodržiavať aj základné pravidlá pri robení kávy, aby vám kávovar dlhšie vydržal a vaša káva bola vynikajúca. K najzakladanejším pravidlám patria: používanie teplej vody, starej kávy, nepoužívanie dostatku kávy, nečistenie a neodvápňovanie kávovaru, nechávanie vody v nádrži a veľa ďalších chýb. Ak sa budete týmto chybám vyvarovať vaša káva bude chutná bez baktérii a váš kávovar vám za to neskôr poďakuje. Keď potom niekoho pozvete ku vám na návštevu, vždy sa rád vráti a dá si u vás kávu. Je to pár drobností, ktoré nezaberú veľa času, ale urobia toho veľa.