Kultúrne rozdiely, ktoré vás zaručene prekvapia

Pri návšteve cudzej krajiny často narážame na rôzne kultúrne pravidlá, ktoré sa nám len ťažko chápu. Na druhej strane, mnohí súhlasia, že ich to obohatí a rozšíri obzory.
Nestačí prečítať si knihu alebo pozrieť video na to, aby ste pochopili kultúru inej krajiny. Tiež si nepleťte bežné správanie akceptované širokou verejnosťou s kultúrou. Ponúkame vám malý prehľad kultúrnych pravidiel a odlišností v niektorých krajinách.

thajsko
 
Thajsko
V Thajsku sa za najsvätejšiu časť tela považuje hlava, preto sa nikdy nedotýkajte hlavy Thajčana. Nohy sú naopak považované za najšpinavšiu časť tela. V Thajsku okrem iného veľmi uznávajú kráľa, takže ak vám spadne na zem minca, na ktorej majú vyobrazeného kráľa, určite na ňu nestúpajte nohou – najšpinavšou časťou tela, aby vám „neutiekla“.
 
Vietnam
Keď chcete na niekoho zavolať, môžete použiť prsty, ale mali by smerovať dole – v Európe a Severnej Amerike to funguje naopak, prsty sú zdvihnuté. Keby ste toto urobili vo Vietname, vyzeralo by to, akoby ste volali na psa.
 
Afrika a Stredný východ
Muži sa v týchto krajinách bežne držia za ruky na znak priateľstva. V Európe a Severnej Amerike sa to naopak považuje za prejav homosexuality.
 
Taiwan
Grganie je bežné v každej kultúre, avšak na Taiwane a v Číne sa považuje za prejav slušnosti na verejnosti. Hlasné grgnutie je prejav uznania šéfkuchárovi.
 
Nemecko
Čo vám napadne ako prvý symbol, keď chcete vyjadriť, že niečo je OK? Zdvihnutý palec, však? Toto ale neskúšajte v Nemecku, pretože u nich je to ekvivalentom k ukázaniu prostredníka a v Turecku to znamená, že niekoho označíte za homosexuála.

úspěch
 
Singapur
V Luxembursku, Švajčiarsku a Francúzsku sa žuvanie žuvačky považuje za vulgárne. V Singapure bola žuvačka zakázaná od r. 1992, kedy už obyvatelia mali dosť lepkavej hmoty na chodníkoch. Ak vás tam nachytajú, ako predávate žuvačky, môžete dostať pokutu až do výšky $100,000 alebo vás zavrú na dva roky.